Mexiko veľký okruh

/uploads/covery_2019/mexiko_VO.jpg Vítajte na zájazde Mexiko veľký okruh. Čo tak si dopriať ešte väčší komfort a stráviť zájazd v BUBO Doprajte si luxusné ubytovanie počas trvania zájazdu. Viac informácii v doplnkových službách. foto: Čaká nás fantastická cesta jednou z najkrajších krajín našej planéty. Naši šarmantní sprievodcovia s Folklórne tradície, krásne ženy a tanec. 
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Prílet do niekoľko miliónovej metropoly Mexico city. Sme 2200 m.n.m. a prekvapí Vás tento najväčší s Akí sú Mexičania? Malí či vysokí, bohatí či chudobní? Koho majú radi a čo si myslia o Európanov. Bud Zazrieme na našej ceste nejaké oslavy? Myslíme si, že áno. Mexiko je farebné, voňavé a plné tradícií Deň po prílete máme naplánovaný výlet na svetoznámy Toetihuacán. Nezabudnúť si zobrať opaľovací krém Mexiko s BUBO si zamilujete. Vybehnite s nami na jednu z pyramíd, kým to je ešte možné. Foto: Erika Nádherný a veľkolepý z každého uhla...aj po uplynutí tisíc rokov...Foto: Laura LACKOVIČOVÁ - BUBO Mal pripomínať svojou veľkosťou horu za sebou?  Foto: Laura LACKOVIČOVÁ - BUBO Mexičania stavali státisícové metropoly v dobe, keď Londýn bol len mestom drevených chatrčí. foto: a Oslavy Dňa mŕtvych - sa v každom regióne líšia. Ľudia si vo svojich domácnostiach stavajú takzvané o Lebky sú úplne všade. Po španielsky ich nazývajú calaveritas a symbolom Dňa smrti sa stali začiatkom Potom sa vydáme do starého srdca Mexico city a pozrieme si pamiatky vrátane Baziliky Panny Márie Gua Pre chudobných Mexičanov sú turisti veľmi dôležití a snažia sa zarobiť si rôznymi spôsobmi a fantázi Najväčšie mesto Ameriky, ktoré ani miestni taxikári dobre nepoznajú. Zaskočíme ich? Foto: archív BUB Metropolitna katedrála je naozaj zaujímava stavba. Keďže leží na mäkkom bažinatom podklade, neustále Samozrejme legendárni Mariachi. Budeme si rozprávať o ich tradícií. Viete koľko zarábajú? Koľko stoj Mexická kuchyňa nie je taká ako ju poznáte z mexických reštaurácií na Slovensku, ani taká ako vidíte Zarytí gurmáni tento zájazd určite ocenia. Odporúčame! foto: Laura LACKOVIČOVA - BUBO Pred zájazdom odporúčame začať používať chili, aby ste prechod na mexickú stravu zvládli bez väčších História, jedlo, tradície, súčasná situácia. Je toho toľko, čo treba za 2 týždne s BUBO stihnúť. fot Lietajúci indiáni z Papantly alebo Los Voladores. Čo sú títo artisti zač?
foto: Ľuboš Fellner- BUBO Legendárne mesto a svetové najznámejšie letovisko prvej polovice 20. storočia. Kto nebol v Acapulcu, Chlapci skákajúci zo skaly z výšky 35 metrov do menej ako 5 metrov hlbokej vody. Adrenalínová atrakc Prechod prériou s vyše desať metrov vysokými kaktusmi do koloniálnej Oaxacy. foto: Katarína LÍŠKOVÁ Najväčší trh s čerstvým chilli, ovocím a čokoládou v regióne, koloniálna krása a priateľskí zapotéko Na Bielej hore pri Oaxace. Zarovnať tento terén muselo trvať až 300 rokov! Prehliadka kolosálneho me Budeme si veľa hovoriť o výbore tequily alebo nemenej známeho mezcalu, tradičného nápoja s červíkom Kto prejaví záujem, bude možnosť vyskúšať prírodný očistný kúpeľ - temazcal. Tak typický pre Oaxacu, BUBO Vám ukáže, kde pôvodne stala pyramída a kde je dnes aj takýto krásny koloniálny kostol. Verili Toto je len malý kúsok z najväčšieho stromu celej Ameriky. Môžete si začať predstavovať výšku a šírk Olmekovia boli akousi pramatičkou všetkých stredoamerických civilizácií. Olmecke hlavy, ktoré zdobia Ideme aj hlboko do džungle, ktorá skrýva tajomstvá. Ktoré?
foto: Ivana ĎURČOVÁ - BUBO Pakal - uvidíme hrobku najvýznamnejšieho panovníka Ameriky. 
Foto: Ivana ĎURČOVÁ Stále 95 percent Palenque je pod nánosom džungle, dajte si lepšie topánky. Foto: archív BUBO Načerpáme energiu na ďalšie zážitky. 
foto: Ivana ĎURČOVÁ - BUBO Členitý terén, opice v džungli, možno aj jaguár? Foto: Ľuboš Fellner- BUBO V najchudobnejšom štáte Chiapas s BUBO. 
foto: Ivana ĎURČOVÁ - BUBO Kto rád spontánne fotí ľudí, príde si na svoje. Foto: Ľuboš Fellner- BUBO Tento zájazd po gurmánskej stránke splní Vaše očakávania. Tu rozhodne neschudnete. Pozrite si sekciu Vaši BUBO sprievodcovia Mexiko milujú a sú pripravení Vám zodpovedať všetky zvedavé otázky. 
foto: L BUBO Vám ukáže zážitky aj tam, kde ich iní prehliadajú. foto: Laura LACKOVIČOVÁ - BUBO V uličkách dávnych slávnych miest. 
foto: Ivana ĎURČOVÁ - BUBO Podarí sa nám okúpať vo vodopáde s neuvetiteľne modrou vodou aj na Vašom termíne zájazdu? Foto: arch Každý si nájde svoj vodopád v panenskej prírode v okolí Palenque. Foto: archív BUBO Kúpeme sa v Pacifiku, Karibiku aj vo vnútrozemí. 
foto: Ivana ĎURČOVÁ - BUBO O chvíľu budeme v Cancúne. Dokonalé spojenie džungle, mora a miest. 
foto: Ivana ĎURČOVÁ - BUBO Tajomná pyramída boha Kukulkána len na skok od Karibiku. Foto: archív BUBO Náš BUBO tím na Ceste okolo sveta privátnym lietadlom navštívil aj Kukulkánovú pyramídu a skontrolov Tradície Mayov vpísané do stavieb, malieb, reliéfov. Na prehliadke máme so sebou aj miestneho spriev Jeden zo 7 divov sveta si musíme dôkladne prezrieť a vysvetliť. Nádherná pyramída doslova berie dych Po dlhej poznávacej ceste naprieč južným Mexikom sa osviežime na karibskej pláži.
foto: archív BUBO Najbližší ostrov Isla Mujeres ponúka možnosť širokého vyžitia počas pobytu v Cancúne, sprievodca Vám Ostanete oddychovať na pláži, alebo sa vyberiete navštíviť jedinú mayskú pyramídu na brehu mora?
fot Ak teda nie ste úplný fanúšik mora a vládali by ste navštíviť ešte jednu pyramídu, odporúčame objedn Tulum je prvé miesto v Mexiku, ktoré ožiaria ranné lúče slnka.
foto: archív BUBO Tulum to je história zasadená do najkrajšieho prímorského prostredia.
foto: archív BUBO Májske kura tu nájdete na každom kroku.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Farby ako zo sna. Okúpete sa? Dokonale modrá voda, žiadne medúzy, biely piesok a predkolumbovské pam Vedeli ste, že cenotes tvoria prepojený systém a jednou z teórií je, že ho vytvoril pád meteoritu, k Vychutnáte posledné mexické okamihy a pomaly sa pripravujete na cestu naspäť domov. 
foto: Katarína Zájazd Mexiko veľký okruh je dokonalé spojenie relaxu a poznania. Patrí medzi naše najobľúbenejšie z Toto je náš BUBO prémium exkluzívny hotel Rosewood Mayakoba - jeden z najväčších a najdlhšie pôsobia Oddychujte po dokonalom poznaní Mexika s BUBO ako kráľ v rezorte Rosewood Mayakoba. 
foto: Rosewood Luxusne zariadené suity a rezidencie prémiového hotela Rosewood Mayakoba potešia každého náročného l Luxusné reštaurácie v rezorte Rosewood Mayakoba BUBO prémium hotel potešia každého správneho gurmána Súčasťou prémiového hotela Rosewood je dokonca aj takáto škola varenia. 
foto: Rosewood Mayakoba Can Prémiový hotel Rosewood disponuje s niekoľko reštauráciami a barov. Ktorý bude ten Váš najobľúbenejš Prémiový hotel Mayakoba pokrýva 45 hektárov a má aj golfové ihrisko. 
foto: Rosewood Mayakoba Cancun Ani sa Vám nebude chcieť odísť domov...
foto: Rosewood Mayakoba Cancun Playa del Carmen Toto je náš prémiový hotel Paradisus Hotel nachádzajúci sa na pláži v hotelovej zóne Cancún.
foto: P Toto je náš prémiový hotel Paradisus Hotel nachádzajúci sa na pláži v hotelovej zóne Cancún. Foto: Ľ Toto je náš prémiový hotel Paradisus Hotel nachádzajúci sa na pláži v hotelovej zóne Cancún. 
foto: Toto je náš prémiový hotel Paradisus Hotel nachádzajúci sa na pláži v hotelovej zóne Cancún. Pôjdete Dozvedeli sme sa na mieste, že tento hotel využíva aj španielsky kráľ Juan Carlos, keď je na návštev Prémiový kvalitný hotel v hotelovej zóne Royal Solaris Cancun a jeho pláž - priamy vstup. 
foto: Ľub Prémiový kvalitný hotel v hotelovej zóne Royal Solaris Cancun exteriér. 
foto: Ľubor KUČERA - BUBO Prémiový kvalitný hotel v hotelovej zóne Royal Solaris Cancun. Máme ho odskúšaný, all inclusive fung Prémiový kvalitný hotel v hotelovej zóne Royal Solaris Cancun. Cena adekvátna službám.
foto: Ľubor K Nechajte sa rozmaznávať v prémiových luxusných hoteloch počas celého trvania zájazdu. Viac informáci Nechajte sa rozmaznávať v prémiových luxusných hoteloch počas celého trvania zájazdu. Viac informáci Nechajte sa rozmaznávať v prémiových luxusných hoteloch počas celého trvania zájazdu. Viac informáci A my už vieme aký je rozdiel medzi tequilou a mezcalom. Mexiko poznáme lepšie než ktokoľvek iný. fot
Destinácia: Mexiko
Kód zájazdu: 1128780
Cena od: 2 430 €
Príplatky od: 571 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

21.01.2022 16 dní Last Minute 2 890 € +571 € odlet: Viedeň letecká
04.02.2022 16 dní Last Minute 2 825 € +571 € odlet: Viedeň letecká
18.02.2022 16 dní First Minute 2 845 € +571 € odlet: Viedeň letecká
04.03.2022 16 dní First Minute 2 625 € +571 € odlet: Viedeň letecká
14.04.2022 16 dní First Minute 2 625 € +571 € odlet: Viedeň letecká
29.04.2022 16 dní First Minute 2 430 € +571 € odlet: Viedeň letecká
22.07.2022 16 dní First Minute 2 510 € +571 € odlet: Viedeň letecká
05.08.2022 16 dní First Minute 2 510 € +571 € odlet: Viedeň letecká
12.10.2022 16 dní First Minute 2 436 € +571 € odlet: Viedeň letecká
28.10.2022 16 dní First Minute 2 520 € +571 € odlet: Viedeň letecká
11.11.2022 16 dní First Minute 2 520 € +571 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Mystická história plná pyramíd a šamanizmu, gurmánske špeciality a plodiny, ktoré dobyli celý svet, nádherné pláže na brehoch Tichého oceánu a Karibského mora. Mexiko je podmanivá krajina, ktorá vás vyzýva na objavovanie. Tak vamos!

Program:

1. deň:
Odlet z Európy s kvalitnými overenými spoločnosťami a ešte v ten istý deň prílet do absolútneho srdca miliónovej metropoly MEXICO CITY. Čoraz viac ľudí si aj túto cestu za „veľkú mláku“ chce užiť a využije možnosť doplatenia Business class. Vyskúšajte to aj vy a na tento let sa budete tešiť. Večerný príchod do hotela. Corona čaká za rohom, ideme? Aká je klíma v meste, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 2200 metrov nad morom (podobne ako náš Gerlachovský štít) na absolútnej rovine bývalého jazera Texcoco? Sme pripravení skloňovať slovo pyramída vo všetkých pádoch? Sme pripravení na dych vyrážajúce zážitky, na krásne zachovalé pamiatky, katedrály, pyramídy v džungli aj pri mori, na osviežujúce vody Pacifiku, Karibiku aj na Agua Azul, na šamanske rituály? Stretnutie s CK sprievodcom, úvodné slovo a zajtra nás už čaká bájny Teotihuacán a centrum Mexico city. Odporúčame hneď začať používať aj opaľovací krém! Mexiko je fantastická krajina plná farieb, vôni, chuti, ktorá Vás núti objavovať. Ak niekde začať spoznávať Strednú Ameriku treba začať práve tu. Vybrali ste si správne!

2. deň:
Vamos! Mexiko je najväčšia krajina Strednej Ameriky a má neskutočnú iskru. Možno aj preto si v CK stráži miesto v prvej trojke najobľúbenejších ciest našich klientov. Dnes Vám prezradíme niečo z jej fantastickej mystickej histórie. Počas našej cesty si povieme postupne všetko o Aztékoch, Mayoch, Olmékoch aj Zapotékoch. Dnes máme šancu objednať si na obed aj prvé gurámske špeciality. Ranné stretnutie na recepcii. Nezabudnite na vodu, opaľovací krém, pevnú obuv a ideme na to. Odchod na miesto, kde sa ľudia stávajú bohmi - TEOTIHUACÁN. Hneď za bránami jedného z najväčších miest sveta. Prvé zápchy a cestu nám CK sprievodca skracuje prvými zaujímavými informáciami, kým neprídeme na miesto, ktoré bolo v roku 500 n.l. šiestym najväčším mestom na našej planéte a ktoré bolo zrazu ktovie z akých príčin náhle opustené. Staroveká civilizácia nás očarí treťou najväčšou pyramídou na svete, Pyramídou slnka, len o niečo menšou Pyramídou mesiaca a Cestou mŕtvych dlhou niekoľko kilometrov. Prečo sa tu nezhoduje magnetický a geografický sever? Prečo práve tu nemá telefón dobrý signál? Viac o prehliadke mesta a čím je tak unikátné nájdete na našom fóre tu: Tequila, samozrejme, nemôže chýbať. Viete však, ako sa vyrába? Ukážeme si a ochutnáme aj tradičné pivo z maguey, ktoré je predchodcom tequily. Poznali pôvodní indiáni systém pálenia? Každá z civilizácií, ktorá tu žila, zbohatla na niečom inom a obyvatelia Teotihuacánu bohatli na obsidiáne – vulkanické sklo. Ukážeme si jeho tradičné brúsenie. Vedeli si z neho vyrobiť napr. rôzne sekerky alebo nože, ktoré použili pri opracovaní kože alebo vedeli s nimi aj bojovať. Ochutnávka kaktusu a prvé chilli v rámci tradičného obeda (nepovinné). Po obede vyrazíme na tretie najnavštevovanejšie katolícke pútnické miesto na svete – k Panne Márii Guadalupskej a na hlavné námestie najväčšieho mesta Ameriky – Zócalo resp. Plaza de la Constitución s Metropolitnou katedrálou, na ktoré je napojená hlavná pešia zóna. O pár ulíc ďalej je už Plaza Garibaldi, námestie, kde je najviac mariachis v Mexiku. Nehanbíte sa zatancovať si! Skúsime sa vrátiť do hotela miestnym metrom, ktoré jazdí na gumených pneumatikách? Denne prevezie viac ľudí ako ma naše Slovensko. Naši CK sprievodcovia chodia do Mexico city pravidelne niekoľko krát do roka a predstavia Vám ho naozaj veľmi dôkladne.

3. deň:
Dnes si pôjdeme pozrieť krásny park Chapultepec. Tento park je tak rozsiahly, že sa doňho zmestila aj ZOO, hrad (jediný v Mexiku), jazero, pamätníky a viacero múzeí. Tu môžeme uvidieť Voladores, lietajúcich indiánov, ktorý sa odvíjajú na lanách dlhých desiatky metrov za sprievodu tradičnej hudby riskujúc život. Mexičania v tomto parku trávia svoj voľný čas, keď je pekné počasie. Veď to je kus zelene uprostred veľkomesta. Najkrajšie múzeum, ktoré tu môžete navštíviť je bez pochýb Múzeum antropológie. Toto múzeum je pravdepodobne aj najkvalitnejšie múzeum svojho druhu na celom svete. Zaoberá sa štúdiom predkolumbovského obdobia a kultúry na území Ameriky. Nenecháme si ho ujsť a pozrieme si tie najdôležitejšie pamiatky, vrátane Slnečného kameňa, makety miest ako vyzerali v minulosti a povieme si ďalšie fakty z histórie Mayov či Aztékov. Kedy mal byť ten koniec sveta? Ako to s ním mysleli? A iba kúsok od múzea je už začiatok dlhého bulváru Paseo de la Reforma, kde sa nachádza socha Anjela nezávislosti, známeho z mexických telenoviel (Anjel je od Múzea vzdialený presne 2 km). Posledné fotografie tohto dávneho hlavného mesta Aztékov, ktorý ho volali Tenochtitlán. Pomaly dávame zbohom tomuto mestu, ktoré dobyli Španieli na čele s Hernánom Cortézom a premenovali ho na Ciudad de Mexico. Vyberáme sa Cestou slnka a smerujeme do legendárneho mesta Acapulca.

4. deň:
ACAPULCO spomína na svoju slávu z polovice 20. storočia. V 60. až 80. rokoch sa práve tu, v Acapulcu, schádzala smotánka zo Spojených štátov. Kto bol na dovolenke v Acapulcu, tak to bolo už niečo! Tým sa dalo všade pochváliť a každý v tichosti závidel. Stretávali sa tu hviezdy ako Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Kennedyovci, Belmondo atď. atď., ktorý tu mali svoje kluby, obľúbené reštaurácie a podobne. Dnes láka srdce pravého cestovateľa, preto ho nemôžeme obísť. Budeme na hlavnom námestí jediní turisti? Povozíte sa na lodi vo vodách Acapulca vo voľnom čase? Vily po útesoch patria bohatým ľuďom. Býva v nich niekto slávny, koho možno poznáme napr. z televízie? Žezlo skutočných hviezd Acapulca však "ukradli" slávni skokani z La Quebrada, ktorý sa z úrovne 12. poschodia vrhajú do úzkej zátoky. Je toto vôbec možné? Verili by ste tomu, že títo ľudia skáču pravidelne už od 30. rokoch minulého storočia? Samozrejme, nie sú to stále tí istí ľudia. Je to jedna rodina, ktorá sa tomu venuje. Môžete ich tu zazrieť aj dnes ako skáču do rozbúrených vĺn Pacifiku a následne sa škriabu opäť hore po 30 metrov vysokej skale či je deň, či večer, noc alebo zima. Medzi týmito skokanmi bol jednu dobu aj Johnny Weissmüller, ktorý stvárnil postavu prvého filmového Tarzana. Acapulco bola veľmi obľúbená destinácia a dnes je toto mesto už o niečo kludnejšie. Aj v súčasnosti ma však stále pekné pláže, na ktorých sa vykúpeme a udržiava si aj svojho mexického ducha. Rybársku tradíciu si zachovalo dodnes. Dobrú noc nad Pacifikom!

5. deň:
Skorší ranný odchod z moderného plážového mesta Acapulco a putujeme do vnútrozemia, kde sa stretneme, akoby s iným svetom. Tento svet je opradený tradíciami, krásnou mexickou hudbou, chutným jedlom, lákavou históriou a zachovanými remeslami. Mexiko ma viac ako 2 mil km2 a má všetky podnebné pásma. Krajina sa odrazu neskutočne zmenila a my už prechádzame okolo najznámejšej sopky v Amerike s názvom Popocatepetl. Aj keď ma viac ako 4000 m n.m., stále to ešte nie je najvyšší vrch Mexika. Ukáže sa nám z oblakov? Kto vysloví jej názov správne a na prvý krát? Stále činná sopka budí rešpekt, takže opatrne ju obchádzame, aby sme ju nezobudili a blížime sa k našej zastávke, k mestu Cholula. V Cholule sa nachádzajú pozostatky najväčšej pyramídy na svete. Presne tak! Je ešte väčšia než tie v Egypte. Španieli jej však nič nedarovali a na jej vrchole, po dobytí územia, postavili kostol. Dnes by ste ju možno ani nespoznali, nakoľko z časti vyzerá ako obyčajný kopec s kostolom a najskôr by ste ju aj obišli, no CK Vám ju dôkladne ukáže. Prejdeme sa po jej tajomných a dodnes úplne neobjasnených tuneloch a v jej útrobách odhalíme ďalšie tajomstvá. Skúsite na obed aj tradičnú kuchyňu kombinujúcu mäso a čokoládu? Počujete opäť správne! Tradičná omáčka mole zožala slávu už veľmi dávno a tú musíte aspoň trochu ochutnať. Túto mexickú kuchyňu zvláštnosti prekoná vo svete len máločo. Po obede pôjdeme ďalej. Prechádzame legendárnym územím, kde údajne vyčíňa mýtické zviera nazývané Chupacabra. Prechod prériou s vyše desať metrov vysokými kaktusmi do Oaxacy, ktorá je považovaná za jedno z najkrajších koloniálnych miest v Mexiku.

6. deň:
Pešia prehliadka mesta OAXACA s príjemnou klímou večnej jari, obklopené pohorím Sierra Madre del Sur, ktoré akoby chránilo jeho starobylý indiánskych charakter od ostatného sveta. Krásne domy, postavené v barokovom koloniálnom štýle s použitým veľmi jasných farieb, ulice stavané do pravých uhlov, krásne okenice so starými mrežami. Katedrály a kostoly, na ktorých sa v Novom svete nešetrilo. V uličkách stretneme ešte veľké percento potomkov pôvodných obyvateľov Mixtékov a Zapotékov, ktorý ešte aj v 21. storočí stále bojujú za svoje práva, aby mali možnosť dostať sa napr. na lepšie školy, aby im nekonfiškovali pôdu, aby sa ich postavenie v Mexiku mohlo zlepšiť. Stretneme tu ešte domáce žienky, ktoré stále majú zapletené vlasy do vrkočov a nosia tradičné farbené šaty. Vyzerala by takto Kuba, keby tam neprišla revolúcia? Na svahoch a v údoliach v okolí Oaxacy sa nachádza mnoho malých usadlostí a dediniek, kde sa dochovalo až 16 rozličných jazykov a kultúrnych skupín. Oaxaca je kultúrna mozaika, ktorá nemá v Mexiku konkurencie. Kostol Santo Domingo, systém zavodňovania mesta, lúčne koníky – chapulines a trh s koreninami. Využite šancu len tak sa stratiť. Vo voľnom čase bude možnosť navštíviť aj múzeum so stálou expozíciou zlata Zapotékov. Toto je úplná zmena oproti Mexico city a Acapulco. Oaxaca je čarovná. Ináč, viete odkiaľ pochádza čokoláda? Predpokladáme, že si takmer každý rád pochutná na výbornej čokoláde vyrobenej z kvalitného kakaa. Vedeli ste, že síce kakao pochádza z Amazónie, no boli to práve Mexičania, ktorí túto rastlinu začali pestovať ako prví? Výraz chocolatl pochádza z aztéckeho jazyka náhuatl. V Mexiku sa čokoláda hlavne pije a štandardne patrí k veľmi obľúbeným horúcim, ale aj ľadovým nápojom. Horúcu čokoládu poznajú Mexičania vo verzii s mliekom alebo vodou. CK sprievodca Vám vysvetlí všetko od kakaových strukov, cez fermentáciu, sušenie, praženie, mletie a prísady. Kde inde ochutnať pravú mexickú čokoládu?

7. deň:
Monte Alban „Biele mesto“ a Zapotékovia. Hora s vrcholom zrezaným do absolútnej roviny. Dodnes nevieme ako odstránili také obrovské množstvo hmoty. Podľa všetkého iba zarovnanie muselo trvať 300 rokov. Dôkladná prehliadka kolosálneho mesta a nádherných pyramíd Monte Alban s výhľadmi do údolia Oaxacy a povieme si aj viac o tom, kto boli Zapotékovia, ktorý napr. prišli aj na to, ako získať farbivo, z malých červíčkov a vytvoriť 40 odtieňov červenej. Ako liečitelia, lekári a šamani pôsobia dodnes. Potom späť okolo koloniálnej Oaxacy do malého mestečka Santa María del Tule, aby sme sa pozreli na najväčší strom v Amerike. Čakali by ste, že bude na takomto mieste? Ako vyzerá strom s obvodom 56 metrov? Je vyšší než širší? Predstavte si, že tento strom poznal Aztékov, Zapotékov aj Španielov. CK Vás prevedie aj týmto zákutím Mexika, aby sme sa mu dôkladne dostali pod kožu a videli viac. Tento strom zasadili pri pyramíde, na ktorej teraz stojí krásny kostolík. Pyramída sa teda neskôr rozobrala, ale strom existuje do dnešných čias. Povinné fotografie na krásnom námestí Tule, hneď za bránami mesta Oaxaca. Výroba mezcalu, tradičného nápoja s červíkom z údolia Oaxacy. Odtiaľto aj pravý Mezcal pochádza. Vyrába sa z rastliny agáve, ktorá pripomína Aloe vera, no je oveľa väčšia. Čím sa odlišuje od tequily, ktorá sa zas vyrába na severe Mexika, v štáte Jalisco? „Para todo mal – mezcal, para toto bien – tamién“.. na všetko zlo mezcal a na dobro taktiež! Ochutnáme po poháriku na naše šťastné cesty? Návšteva dvora, kde si ukážeme, ako Zapotékovia splynuli so Španielmi a naučili sa využívať ovčiu vlnu. Sadnete si ku kolovrátku a krosnám? Nočný presun do mesta Villa Hermosa.

8. deň:
VILLAHERMOSA znamená v preklade "Nádherné mesto", aj keď možno pre svoje neusporiadané námestie v centre budete mať pocit, že príliš nerobí česť svojmu menu. Je však hlavným mestom štátu Tabasco a tu sme už veľmi blízko k Mexickému zálivu. Kúpať sa však budeme až neskôr. Dnes nás totižto čaká ďalší bohatí program. V Mexiku je stále čo spoznávať. Najstaršia americká kultúra Park La Venta je džungľa uprostred mesta. Park sa delí na malú zoologickú záhradu, kde môžete stretnúť čierneho jaguára, papagáje či opice, a na archeologický park. Tu spoznáme gigantické hlavy starých Olmékov, ktoré zdobia všetky učebnice dejepisu mexických školákov. Práve títo Olmékovia boli akousi pramatičkou všetkých stredoamerických civilizácií a preto si aj tu musíme spraviť zastávku. Práve títo Olmékovia vytesali tieto gigantické hlavy niekedy okolo roku 1500 pred n.l., ktoré majú zobrazovať bojovníkov a významných panovníkov. No a práve títo Olmékovia pestovali spomínaný kakaovník ako úplne prví viac ako 3000 rokov pred n.l. Mayovia v 4. storočí podávali nápoj z kakaa svojim vládcom a Aztékovia používali kakaové bôby dokonca ako platidlo. Kakao teda dôverne poznali už prastaré predkolumbovské civilizácie. Kakaovník bol posvätný strom a čokoláda bola nápojom, ktorý mohli piť iba panovníci. Obyčajní ľudia mali jednoducho smolu. Dnes už je všetko úplne inak. Mexičania neváhajú použiť kakao aj v kuchyni netradičným spôsobom. Gurmánska pochúťka Mole poblano, čokoládová omáčka, vznikla práve tu v Mexiku. Jej chuť je sladko-slaná, jemne štipľavá. Stačilo naozaj pridať iba chili papričky. Podáva sa s kuriatkom, ryžou alebo čiernymi fazuľkami. Tú určite musíte v Mexiku aspoň raz ochutnať. CK sprievodca Vám aj tento gurmánsky zážitok rád sprostredkuje. Krátky presun do Palenque na okraj pralesa. 

9. deň:
Prvé, čo nás po príchode do Palenque, ktoré sa nachádza v mexickom štáte Chiapas, prekvapí, je vlhká klíma prostredia a potom majestátnosť okolia, ktorá učarovala nielen nám, ale už v 50.tých rokoch objaviteľovi Albertovi Ruzovi. Najvýznamnejší panovník predkolumbovskej Ameriky sa volal Pakal. Vládol 68 rokov v dobe, keď sa ľudia bežne dožívali polovicu a to z neho spravilo aj najdlhšie vládnuceho panovníka Mayov. Uvidíte jeho hrobku a okamžite sa nadchnete stratenou civilizáciou podmanivého PALENQUE. Kráľovský palác, Chrám nápisov, palisády mestského štátu Palenque a množstvo tajomstiev ešte stále ukrytých v hlbokej džungli. Viete koľko ich je? Vyše 1400. Prečo si Pakala spájajú s kozmonautom? Palenque je kúzelne a budí dojem posvätnosti. V národnom parku chránenom UNESCO žijú aj ohrozene druhy zvierat, tukani a papagáje. Ukážu sa nám nejaké? Toto mayske mesto má ako jediné aj vežu, z ktorej Mayovia pozorovali a zapisovali si hviezdy. Žeby práve tu stanovili ten predpokladaný koniec mayského kalendára? Je toto to pravé Mexiko v hrdom zapatistickom štáte Chiapas? Chiapas je zároveň aj ten najchudobnejší zo všetkých mexických štátov. Tu uvidíme ten rozdiel medzi Mexico city a juhom krajiny. A kto boli tí zapatisti? Uvidíme nejakých? Poobedňajšia návšteva Agua Azul „Modrá voda“, kaskádového vodopádu s tyrkysovou vodou hlboko v džungli Chiapas. Tie sú vytvárané riekami Shamuljá a Tulijá, ktoré si razia cestu nedostupnou džungľou. Preplávame lagúnu na ďalšom vodopáde Misol-Ha? Tí odvážnejší, pridajte sa! Ďalší intenzívny deň za nami. 

10. deň:
Skorý ranný odchod smer Yucatánsky polostrov. Viete, ako málo turistov navštevujúcich Mexiko sa kúpe v Mexickom zálive? Budeme medzi nimi. Neskutočné azúrové more takmer bez vĺn, dokonalé osvieženie na ceste na horúci juh. Zastávka v mestečku Uxmal, kde sa nachádza mayská pyramída, ktorá ma ako jediná kruhový pôdorys. Pyramída kúzelníkov. Na našom putovaní Mexikom sme ich už uvideli niekoľko, no bude práve táto ta najkrajšia? Ma nádhernú architektúru, ktorá vôbec nešetrila na zdobení. Uxmal znamená v preklade tri krát stavané, pretože aj samotný vývoj tohto mayského mesta prebiehal v niekoľkých etapách. Príchod do najbezpečnejšieho mesta v Mexiku - MÉRIDA. Krásne hlavné mesto štátu Yucatán a večer na námestí. Dáme si kávu v reštaurácii Fridy Kahlo? Ručne tkaná závesná sieť hamaka, typické farebné sombréro proti yukatánskemu slnku. Pôvodne koloniálne budovy, ktoré tu ešte stále vidno, sú z čias, kedy sem prišli ešte len vyslanci Španielov a postavili tu svetské obytné budovy a aj katedrály. V Méride je preto najstaršia katedrála na Americkom kontinente. Mérida mala blízko ku Spojeným štátom, Kube aj Európe a v 19. storočí obchodovanie tak prosperovalo, že sa začala nazývať „Paríž Západu“. Vraj tu v tom čase žilo veľké množstvo milionárov. Posilnili si kontakt hlavne s Francúzskom, odkiaľ si nechávali dovážať luxusný tovar. Elegantná Paseo Montejo s palácmi má pripomínať Champs Elysées. Blížime sa k vyvrcholeniu našej cesty. Zajtra nás očakáva jeden zo 7 novodobých divov sveta a legendárny Cancún. 

11. deň:
Ráno vstaneme a odchádzame do vnútrozemia, do CHICHÉN ITZÁ. Jeden zo 7 novodobých divov sveta – Kukulkánova pyramída a jej dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Chichen Itzá patrí medzi najrozsiahlejšie mayské mestské komplexy. Mayovia tu vládli už od 6. storočia a neskôr ich vystriedali Toltékovia. Hlavnú pozornosť upriamujeme na El Castillo, čo v preklade znamená „hrad“. Povieme si o ňom všetko. Pyramída slúžila ako veľký kalendár, na základe ktorého Mayovia vedeli určiť, kedy majú zasiať, kedy príde obdobie dažďov atď. Okrúhle observatórium Caracol z polovice prvého tisícročia, ihrisko na rituálnu loptovú hru pelota a samozrejmosťou tu je aj cenote. Zároveň tu bude aj možnosť dokúpiť si suveníry, ktoré Vám ešte chýbajú. 7.7.2007 bol deň, kedy Chichen Itzá úspešne získalo miesto v rebríčku 7 novodobých divov sveta. Tradičné folklórne tance s táckami na hlave a večerný príchod do CANCUNU, najväčšieho turistického centra s dokonalou infraštruktúrou a legendárnym morom – modrý Karibik. Relax v hoteli podľa Vášho výberu. Možnosť doplatiť si aj all inclusive – odporúčame. Zaslúžený oddych po našom putovaní. Relaxovať budeme na mayskej riviére, ktorá sa tiahne od Cancúnu až po mesto Playa del Carmen. Odporúčame Vám doobjednať si all inclusive hotel v hotelovej zóne na pláži, ktorá sa nachádza približne 15 minút jazdy autobusom od centra Cancúnu. Našu ponuku nájdete v doplnkových službách k zájazdu. Všetky hotely máme odskúšané a veríme, že si medzi nimi nájdete ten svoj. Rozdelenie do hotelov a aklimatizovanie sa. 

12. deň:
Prešli sme 12 mexických štátov. Zaslúžený odpočinok na bielych plážach Karibského mora.

13. deň:
Relax na pláži. Ak ste mali objednaný fakultatívny výlet - návšteva mayskeho mesta TULUM a tajomných podzemných riek cenotes, tak sa tam vyberieme v tento deň. Výlet si môžete objednať a uhradiť ešte pred odletom do Mexika v doplnkových službách k zájazdu. Tulum je jediné mayske mesto postavene pri brehu mora s krásnou plážou. V minulosti bohatli na obchodovaní s mestami, ktoré ležali južnejšie na pobreží. Tu sa začína resp. končí 2. najväčšia korálová bariéra na svete. Vedeli ste, že cenotes tvoria prepojený systém a jednou z teórií je, že ho vytvoril pád meteoritu, ktorý spôsobil dobu ľadovú? Nám zima pri Karibiku nebude. Návrat do hotela večer. Oddychujte.

14. deň:
Prešli sme 12 mexických štátov. Zaslúžený odpočinok na bielych plážach Karibského mora.

15. deň:
Pomaly sa balíme, no ešte stále využijeme pár hodín na prechádzku po pláži alebo po meste Cancun, prípadne na nákupy posledných darčekov pre blízkych. Minieme posledné pesos a nemôžeme uveriť, koľko zážitkov sme ulovili za posledné dni. Check out z hotela a rozlúčka s Mexikom. Poobede súkromný transfer na letisko a čakáme na svoj odlet. Hasta luego!

16. deň:
Prílet do Európy. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali. Ktorý zážitok bol TOP? Ktorá fotografia je najlepšia? Mexiko poznáte lepšie než ktokoľvek iný. 

Generované systémom ProfiTour