Mexiko - to najlepšie z Yucatánu

Destinácia: Mexiko
Kód zájazdu: 1179267
Cena od: 2 209 €
Príplatky od: 449 €
Exotika
Pobytovo-poznávacie

Výber termínu

27.01.2022 12 dní 2 209 € +449 € odlet: Praha letecká
03.03.2022 12 dní 2 249 € +449 € odlet: Praha letecká
12.03.2022 12 dní 2 319 € +449 € odlet: Praha letecká

Popis zájazdu

Program
1: PRAHA (VIEDEŇ) - CANCÚN
Odbavenie na letisku 2 hodiny pred odletom. Odlet a prílet do Cancúnu, uvítanie delegátom na letisku a 60 minútový transfer do hotela v centre Playa del Carmen, večera v štýlovej reštaurácii v centre mesta. Nocľah. V prípade neskorého príchodu do hotela bude namiesto večere (ako náhrada) zabezpečený bufetový obed v nasledujúci deň v Chichén Itzá.

2: PLAYA DEL CARMEN - CHICHÉN ITZÁ - IK-KIL - MÉRIDA
Po raňajkách odchod do Chichén Itzá, po ceste návšteva tequilérie v blízkosti Valladolidu spojená s ukážkou výrobného procesu a ochutnávky niekoľkých druhov tequily, krátky prejazd do štýlovej koloniálnej haciendy Selva Maya a kúpanie v krásnom cenote Saamal s možnosťou obeda. Nasleduje návšteva najslávnejšieho chrámového komplexu na severnom Yucatáne - Chichén Itzá. Jeho najznámejšia stavba bola vybraná medzi 7 novodobých divov sveta a je zaradená do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO – ide o Kukulkánov chrám, zvaný tiež El Castillo s presláveným svetelným hadom, ktorý sa zobrazuje dvakrát v roku pri rovnodennosti (21. marca a 23. septembra) - jedná sa o prekrásny úkaz, pri ktorom sa tiene posúvajú dole a hore po pravej stene severného schodiska ako vlniace sa hadie telo. Táto deväťstupňová pyramída dokazuje, ako dokonale Mayovia poznali kalendár. Deväť terás na každej strane je schodiskom rozdelených na počet 18, čo je počet mesiacov mayského kalendára, na bokoch pyramídy je potom umiestnených 52 dosiek, čo zodpovedá počtu týždňov v roku, a súčet všetkých schodov (4x91) spolu s plošinou pred vchodom do chrámu zodpovedá počtu dní v roku. Ďalej budete obdivovať Palác bojovníkov, Caracol (Slimáka) alebo mayské observatórium (po schodoch môžete vystúpiť na štvorcovú plošinu, na ktorej stojí okrúhla veža, ktorou vedie točité schodisko na horné poschodie), najväčšie ihrisko na mayskú loptovú hru pelotu, ktoré kedy bolo nájdené, či posvätnú cenotu - studňu, ktorá bola svedkom ľudských obetí. Odchod do Mérida, ubytovanie v hoteli strednej kategórie v centre mesta. Prehliadka centra Mérida, jedného z najdôležitejších miest polostrova, obklopeného tropickou džungľou, návšteva pamätihodností z koloniálneho obdobia v okolí námestia Plaza Mayor: San Ildefonso, druhá najstaršia katedrála na americkom kontinente, ďalej palác, ktorý si nechal vybudovať conquistador Francisco F. Montejo a Guvernérsky palác. Večera v štýlovej reštaurácii a potom návšteva večernej Plaza Mayor, nocľah.

3: MÉRIDA - UXMAL - CAMPECHE
Raňajky. Odchod do mesta Uxmal a prehliadka archeologického náleziska, jedného z najvýznamnejších stredísk mayskej civilizácie s mnohými zaujímavými budovami: Chrám čarodejníka (ktorý v sebe ukrýva ďalšie štyri stavby), Kráľovský palác a Kláštor mníšok, ktorý je považovaný za najdokonalejšiu budovu takzvaného puuckého štýlu, ktorý vyniká ozdobnými prvkami na fasáde a mnohými maskami boha dažďa Chaca. Z vrcholu Veľkej deväťstupňovej pyramídy je dych berúci výhľad na celé kráľovstvo. Odchod do Campeche, ubytovanie v hoteli 3*, a potom prechádzka historickým centrom mesta, ktoré je zaradené do zoznamu UNESCO a patrí medzi najmalebnejšie koloniálne mestá v Mexiku. Pre záujemcov možnosť návštevy pevnosti San Miguel, kde je umiestnené archeologické múzeum s množstvom originálnych exponátov mayskej kultúry. Medzi nimi vyniká posmrtná maska aj pozostatky najznámejšieho kráľa Calakmula (vstupné nie je zahrnuté). Večera v hoteli alebo štýlovej reštaurácii.

4: CAMPECHE - PALENQUE
Raňajky. Nasleduje transfer do Palenque, ktoré mnohí pokladajú za najkrajšie a tiež najzáhadnejšie miesto Strednej Ameriky a za architektonický vrchol mayskej civilizácie. Popoludní prehliadka Palenque, ktoré je na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a leží na zvlnenýchkopcoch pohoria Altos de Chiapas. Uprostred smaragdovo zeleného tropického lesa sa uchovalo veľké množstvo chrámov, palácov a pyramíd, dokonca aj ihrisko na loptovú hru. Kráľovstvo dosiahlo svoj vrchol v 7. storočí nášho letopočtu za vlády kráľa Pacala. Najvýznamnejšími stavbami sú Chrám nápisov so zachovalou hrobkou kráľa Pacala, Chrám slnka, El Palacio, Chrám kríža a Templo del Conde. Nenechajte si ujsť výstup na vrchol Chrámu listového kríža, z ktorého je krásny výhľad na celé kráľovstvo. Nasleduje krátka prehliadka múzea, kde budete obdivovať repliku sarkofágu kráľa Pakala, vážiacu 16 ton, večera a nocľah v hoteli strednej kategórie.

5: PALENQUE - BECÁN - CHICANNA - CHETUMAL
Po raňajkách transfer do Becan, ktorý sa nachádza v strede južného Yucatánu v džungli v oblasti zvanej Rio Bec. Tu budete obdivovať majestátne chrámy a pyramídy tohto kedysi mocného kráľovstva. Na takmer všetky chrámy a paláce sa ešte dá vystúpiť. Po krátkom transfere navštívite Chicanna, ktoré v preklade z mayštiny znamená „Dom s hadími ústami“. Toto kráľovstvo je postavené v štýle Chenes, pre ktorý je charakteristické umiestňovanie zoomorfných motívov – priečelie palácov je zobrazované napríklad v podobe otvoreného hrtanu boha zeme alebo hada. Nasleduje krátky presun do Chetumal, večera a ubytovanie v hoteli strednej kategórie.

6: CHETUMAL – TULUM – PLAYA DEL CARMEN
Raňajky. Návšteva múzea mayskej civilizácie v Chetumal. Odchod k lagúne Bacalar a krátka zastávka s možnosťou kúpania v „jazere siedmych farieb“ s blankytne modrou vodou. Pokračovanie do Tulum, prehliadka veľmi zaujímavého archeologického náleziska z neskoro klasického mayského obdobia. Chrámy boli postavené blízko seba s výhľadom na karibské more a patria medzi najfotografovanejšie miesta v Mexiku. Odchod do Playa del Carmen na predĺžený pobyt pri mori. Ubytovanie v hoteli The Reef Playacar alebo The Reef Coco Beach.

7 - 10: POBYT PRI MORI
Pobyt pri mori s programom All inclusive - s raňajkami, obedom a večerou formou bufetových stolov a neobmedzenou konzumáciou nealkoholických aj alkoholických nápojov počas dňa. Voľno na kúpanie, opaľovanie, vodné športy či šnorchlovanie s pozorovaním koralov. Milovníci vodných radovánok by si nemali nechať ujsť návštevu prírodnej rezervácie Xel-Há či Xcaret s možnosťou plávania s delfínmi.

11: ODLET DO PRAHY (VIEDNE)
Doobeda voľno na kúpanie, opaľovanie či posledné nákupy suvenírov. Popoludní transfer na letisko v Cancúne a odlet späť do Prahy (Viedne).

12: PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE)

Poznámka: v prípade zájazdu na nižší počet dní je adekvátne skrátený pobyt pri mori.
Poznámka: minimálny počet účastníkov zájazdu - 10 osôb.

Zmena programu vyhradená.

Ceny zájazdov sú kalkulované s cenami leteniek v optimálnej knihovacej triede. Príplatky za nadštandardné ubytovanie spracujeme na vyžiadanie. V prípade drahších leteniek bude táto cena zohľadnená v aktuálnej cenovej ponuke.
„COVID poistenie”, ku všetkým zájazdom CK.
Zaplaťte si „COVID poistenie” a budete krytí v prípade ochorenia na COVID-19. Toto poistenie kryje liečebné náklady vo všetkých krajinách (t.j. aj v tzv. červených krajinách) až do výšky 50.000,- EUR, náklady na ubytovanie v prípade karantény, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady a preplatenie storno poplatkov so spoluúčasťou 20% pre klienta.
Podmienkou je, že klient musí mať objednané aj Komplexné cestovné poistenie ECP, prípadne aj poistenie Storno PLUS.
Poistenie je možné zjednať pre osoby do veku 70 rokov. Pre osoby 70 až 85 rokov je 100% prirážka.DENNÁ SADZBA

EURÓPA

2,60 EUR

SVET

5,85 EUR

Nárok na preplatenie storno poplatkov vzniká pre všetky spolucestujúce osoby na spoločnej zmluve o zájazde v prípade, že majú zaplatené komplexné cestovné poistenie ECP a „COVID poistenie”.

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu Praha – Cancún a späť (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
5 x nocľah s polpenziou počas okruhu v hoteloch 3*
4/5/6 x nocľah s All inclusive po okruhu
doprava klimatizovaným autobusom (minivanom) počas okruhu
služby sprievodcu CK
vstupy do archeologických nálezísk
mayský sprievodca na pyramídach

Cena nezahrnuje:
letiskové a bezpečnostné taxy 449,- EUR
fakultatívne výlety nad rámec uvedeného programu
cestovné poistenie ECP PLUS 5,- EUR/osoba/deň
Generované systémom ProfiTour